Biathlon

Data: 18 listopad 2011, Kategoria: Biegi narciarskie, Radzaje zawodów narciarskich

Biathlon jest to dyscyplina sportowa, która łączy ze sobą biegi narciarskie i strzelectwem. Bieg odbywa się na określonym dystansie najczęściej jest to od 7,5 do 20 kilometrów. Na tym odcinku każdy z zawodników dwa lub cztery razy zajmuje stanowisko na strzelnicy i oddaje za każdym 5 strzałów. Strzały odbywają się w pozycji stojącej lub leżącej. Biathlon największą rzeszę fanów i zawodników zgromadził wokół siebie w Niemczech, Rosji, Włoszech i po części w Skandynawii.

Pierwsze zawody biathlonowe odbyły się w 1767 podczas współzawodnictwa kampanii norweskich pograniczników. Wówczas małymi krokami biathlon zaczął się rozwijać, lecz nadal nie było możliwości wybicia się spośród innych dyscyplin sportowych. Można powiedzieć, że dyscyplina ta przędła odrodzenie w 1924 roku, gdy podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich została po raz pierwszy zademonstrowana. Lecz i wówczas biathlon nie został uznany za dyscyplinę olimpijską ze względu na niewielką liczbę zawodników. Do II wojnie światowej w 1958 roku odbyły się pierwsze mistrzostwa świata w biathlonie a dwa lata później zawodnicy rywalizowali ze sobą również podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

Jeśli natomiast chodzi o zasady w biathlonie to zawodnicy mogą biec dowolną techniką narciarską. Wyposażeni są oni jedynie w narty i kijki. Lecz długość nart nie może przekraczać wysokości narciarza. Karabinek biathlonisty wraz z amunicją ma masę minimalną 3,5 kg i podczas całego biegu ma on się znajdować na plecach zawodnika. Najczęściej podczas jakichkolwiek zawodów stosowane są karabinki kalibru 5,6 mm. Także każdy z zawodników sam sobie ładuje broń i nie mocze być ona samoczynna lub samopowtarzalna. Jeśli chodzi o cel to znajduje się on w odległości 50 metrów od zawodnika i podczas każdego oddanego strzału zawodnik musi trafić w jeden z pięciu krążków o średnicy 45 mm w pozycji leżące lub w pozycji stojącej w krążek o średnicy 115 mm. Strzelnica wyposażona jest również w specjalny system, który sam automatycznie informuje zawodnika o trafionym celu.

Skomentuj